Recepty


 Co bude dnes dobrého? 

Hovězí vývar 

Suroviny:

hovězí kosti nebo maso

4 mrkve

2 petržele

1 cibule

1 menší celer

1 rajče

3 stroužky česneku

3 bobkové listy

8 kuliček celého pepře

6 kuliček nového koření

2 lžičky soli 

1,3 l vody

Postup:

Polovinu kořenové zeleniny oloupeme a očistíme, cibuli oloupeme a přepůlíme, slupku rajčete nařízneme nožem do kříže a vše společně s kostmi (masem) vložíme do hrnce, zalijte studenou vodou a pomalu vaříme. Tuk z masa neodstraňujeme. Případné nečistoty v průběhu vaření sesbíráme naběračkou. Po uvaření vytáhneme měkké maso z hrnce, vývar přecedíme přes cedník a zeleninu propasírujeme. Maso nakrájíme na kousky, vložíme zpět do vývaru a přidáme druhou polovinu na kostičky nakrájené kořenové zeleniny, přidat můžeme i další oblíbenou zeleninu (pórek, kapustu, ...). Dochutíme a krátce povaříme. Přidat můžeme domácí nudle nebo drobení a bylinky.

Hovězí žebra pečená na kořenové zelenině a černém pivu

Suroviny:

1,5 kg hovězích žeber

500 ml černého piva

2 l hovězího vývaru

2 ks mrkve

1 ks petržele

1 ks celeru

1 ks žluté cibule

5 ks bobkového listu

6 kuliček pepře

4 kuličky nového koření

3 lžíce rajčatového protlaku

2 snítky rozmarýnu

50 g hovězího loje (nebo sádla)

sůl, pepř

Postup:

Hovězí žebra nakrájíme na menší kusy, dobře osolíme a opepříme z každé strany a zprudka opečeme na hovězím loji. Ve výpeku potom do zlatova orestujeme mrkev, celer a petržel. Přidáme cibuli a restujeme tak, aby vznikl tmavý základ, do kterého přidáme rajčatový protlak, koření, rozmarýn. Krátce zarestujeme, zalijeme černým pivem a chvíli povaříme. Poté vložíme žebra, promícháme se základem a zalijeme hovězím vývarem. Pod poklicí dusíme do měkka. Měkká žebra vyjmeme, omáčku přecedíme přes jemný cedník, sváříme do požadované konzistence a dosolíme. Před podáváním žebra lehce zapečeme, aby se vypekl tuk. Podáváme s čerstvým chlebem, bramborem nebo kaší.

Hovězí žebra pečená na medu bez vážení a odměřování

Suroviny:

hovězí žebra

cibule (množství podle žeber)

bobkový list

nové koření

sůl

Na marinádu (tak, abyste vše cítili):

olej

med

šťáva z citrónu

česnek

worcestrová omáčka

sójová omáčka

Postup:

Naporcovaná žebra uvaříme do měkka v osolené vodě společně s bobkovým listem a novým kořením. Poté je položíme do pekáče na nakrájenou cibuli, potřeme marinádou a déme péct do trouby na 220 °C. V průběhu pečení obracíme.

Domácí "bujón" - silný vývar z hovězích kostí

Suroviny:

hovězí kosti (nejlépe morkové)

6 mrkví

3 petržele

2 cibule

1 celer

3 stonky řapíkatého celeru

5 bobkových listů

10 kuliček celého pepře

8 kuliček nového koření

4 lžičky soli

voda dle potřeby

Postup:

Zeleninu očistíme a společně s kostmi a kořením dáme do pekáče, podlijeme studenou vodou a přikryté dáme péct. Po upečení přendáme všechno do hrnce, dle potřeby dolijeme vodu a pozvolna vaříme, dokud nevznikne silný vývar - klidně i tři dny ;-). Poté vyndáme kosti, vývar přecedíme přes cedník a zeleninu propasírujeme. Poté ještě chvíli povaříme a zredukujeme. Hotový vývar schladíme a v menších nádobkách zamrazíme, nebo nalijeme do skleniček a "zavaříme".  Takto připravený "bujón" se hodí třeba jako základ do omáček nebo  polévek místo kupovaného bujónu. 

Hovězí burger

S kvalitním hovězím masem není poctivý domácí burger nic složitého. Navíc, pokud si maso doma sami namelete, budete mít složení "svého" mletého masa pod kontrolou. Může jej tak přizpůsobit vlastním preferencím, třeba v podílu tučnějších součástí.

Namleté vyzrálé hovězí maso pak stačí jen osolit a opepřit (případně přidat bylinky), vytvarovat na požadovanou velikost a "hodit" na gril (nebo grilovací pánev). Dále se už fantazii meze nekladou - do burgerové bulky můžete dát cokoli, co máte rádi (cibuli, okurky, rajčata, ledový salát, slaninu, čedar, vejce, majonézu, ...).

Tip: Rozříznuté bulky je dobré před naplněním dát na chvilku na gril, aby se rozpekly. 

Hovězí guláš

Suroviny:

500 g hovězího masa na guláš (nejlépe kližka)

500 g bílé cibule

3 lžíce sádla (nebo olej)

4 stroužky česneku

2 lžíce sladké (nebo gulášové) mleté papriky

1 lžička drceného kmínu

1 malá plechovka rajčatového protlaku

1 lžička majoránky (není nutná)

sůl a pepř

hovězí vývar nebo voda na podlévání

Postup:

Cibuli oloupeme, rozpůlíme a nakrájíme najemno. V kastrolu s tlustým dnem rozehřejeme sádlo nebo olej a dozlatova orestujeme cibuli. Během restování mícháme, aby se cibule nepřipálila, jen lehce přichytávala. Když je cibule "zlatá, přisypeme červenou papriku, promícháme a hned potom do hrnce vložíme na kostky nakrájené maso. Paprika rychle hořkne, takže celá "akce" musí proběhnout rychle. Maso necháme zatáhnout a přidáme protlak. Opět dobře mícháme. Po zarestování protlaku zalijeme cca čtvrtlitrem vývaru nebo vody. Následně přidáme prolisovaný česnek, kmín, sůl, pepř, snížíme teplotu a dusíme do změknutí. Občas zamícháme a dle potřeby dolíváme vývar (vodu). Když je maso měkké, dosolíme a podle chutí přidáme majoránku. Pokud dodržíme poměr masa a cibule 1:1, není nutné guláš zahušťovat moukou, potřebnou konzistenci vytvoří právě cibule. Jako příloha se potom hodí kynuté i karlovarské knedlíky, těstoviny či čerstvý chléb.

Poznámka: Guláš lze samozřejmě podlévat také pivem. Tady ale pozor, aby se pivo důkladně vyvařilo!

Steak Tomahawk

Exkluzivní steak Tomahawk se vyznačuje skvělým mramorováním a typickým lojovým okem. Řez z vysokého roštěnce s kostí prorostlejší tukem, který mu dodává šťavnatost a skvělou chuť, získal název podle svého vzhledu připomínající tradiční indiánskou sekeru.

Jak na přípravu steaku Tomahawk:

Před samotnou tepelnou úpravou je třeba maso připravit. Steak o pokojové teplotě nasolíme a zlehka potřeme olivovým olejem.

Příprava steaku na grilu:

Gril rozpálíme na maximum, potřeme špekem a maso zprudka opečeme z každé strany (pomůcka: co 1 cm, to 1 minuta). Poté maso zabalíme do alobalu na cca 10 minut. Následně dochutíme pepřem nebo bylinkovým máslem ... Fantazii se meze nekladou.

Příprava steaku na grilovací pánvi:

Pánev rozpálíme a stejně jako gril potřeme špekem. Maso potom zprudka opečeme z každé strany (opět co 1 cm, to 1 minuta). Současně s pánví rozehřejeme troubu na 180 °C a do ní potom vložíme opečené maso na cca 10 minut. Opět dochutíme.

Dobrá rada nad zlato: Pro lepší propečení je vhodné maso u kosti naříznout. Naříznutím lojových krajů pak docílíme toho, že se maso na grilu nebo pánvi "nekroutí".

Dobrou chuť! 😊